Bojim se raka. To nije iracionalan strah. Gotovo trećina muškaraca u Hrvatskoj umire od njega ("novotvorine" tj. tumori na grafu uzroka smrti muškaraca u 2013. godini). Stoga me zanima što sve mogu napraviti da smanjim tu opasnost kod sebe i svojih najbližih. A novine svaki dan upozoravaju na neku novu stvar od koje se može dobiti rak, koja je kancerogena.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo: Izvješće o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2013. godini (prvi rezultati)PDF
Jedna institucija koja se tada spominje je Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC), dio Svjetske zdravstvene organizacije. Ona klasificira razne "agense" (čimbenike koji uzrokuju rak: različite tvari, mješavine i izloženosti) u pet kategorija, od onih za koje su utvrdili da su kancerogene za ljude (Grupa 1) do onih koji vjerojatno nisu kancerogeni (Grupa 4). Do te klasifikacije dolazi analizirajući postojeće znanstvene studije, tražeći direktne dokaze o kancerogenosti kod ljudi, te dokaze o kancerogenosti kod životinja koje bi se dale povezati s mogućnošću kancerogenosti kod ljudi. Napravio sam tablicu u kojoj sam pokušao otprilike objasniti shemu klasifikacije agensa u tih pet kategorija.
Grupa
Moja oznaka
IARC-ov naziv
Kakvi su dokazi o kancerogenosti za ljude?
A za laboratorijske životinje?
1
Agensi kancerogeni za ljude
ima dovoljno dokaza
2A
Vjerojatno karcerogeno za ljude
ima nešto dokaza
ima dovoljno dokaza
2B
Moguće da je karcerogeno za ljude
ima nešto dokaza
nedovoljni dokazi
3
Neodređena karcerogenost za ljude
nedovoljni dokazi
nedovoljni ili ograničeni dokazi
4
Vjerojatno nije kancerogen za ljude
ima dokaza o nekarcerogenosti
ima dokaza o nekarcerogenosti
Što mislite, biste li vi znali pogoditi što je na njihovom popisu? Ako volite takvu morbidnu zabavu, našao sam nekoliko svakodnevnih tvari, pojava i aktivnosti koje je IARC klasificirao. Probajte pogoditi gdje koja spada.
cigarete — Ovo ne bi trebalo biti iznenađenje, za cigarete i vrapci na grani znaju da uzrokuju rak.
alkoholna pića — Alkohol nosi sa sobom puno problema, ali rak nije nešto s čim ga ljudi asociraju.
radio valovi — Oko ove klasifikacije se digla velika prašina prije par godina, prvenstveno zbog mobitela.
kava — U istoj kategoriji kao i mobiteli. Navodno postoji postoji sumnja na povećanu vjerojatnost raka mokraćnog mjehura.
saharin — Ovaj umjetni zaslađivač se često spominje kao riskantan u novinama. Zbog sumnji na kancerogenost ponegdje je bio i zabranjivan.
sunčeva svjetlost — Smatra se da je izlaganje Suncu glavni uzrok raka kože.
uporaba solarija — IARC tvrdi kako se rizik za melanom kože povećava za 75% kad uporaba solarija počne prije tridesete godine starosti.
zagađen vanjski zrak — Ovo je jedna od većih opasnosti općenito za zdravlje suvremenog čovjeka, a IARC ga zove i najvećim ubojicom među kancerogenima iz okoliša.
slikanje (zanimanje) — Da, ono što rade slikari...
kamena vuna — Kao npr. ono što proizvodi Rockwool u Istri.
rad u smjenama (koji remeti dnevni ritam) — Imamo osjećaj da se iza ovog krije nešto zanimljivo.
živa i neorganski živini spojevi — Živa je još jedan element kojeg se grozimo, ali izgleda da nije visoko na ovoj listi.
rad kao frizer — Stvarno?
kaprolaktam (vrsta plastike) — Jedina tvar na listi klasificirana kao "vjerojatno nije kancerogeno za ljude"
Kako je IARC klasificirao sljedeće:
(dosadilo mi je klikati...)
Jeste li se prepali?
Razmislite trenutak o tome što ste osjetili i zašto. Naime, namjera ovog "testa" nije bila da vas bez veze plaši. IARC samo pokušava popisati moguće kancerogene agense kao informaciju drugim profesionalcima, a ne utvrditi stvaran rizik koji oni nama predstavljaju u svakodnevnom životu. Čak i ako zaključimo da je agens kancerogen, još uvijek trebamo nekako odrediti okolnosti pod kojim izlaganje tom agensu ima zamjetan utjecaj na naše zdravlje: kolika količina, u kojem trajanju, na koji način, a nakon toga odvagnuti dobre i loše strane izlaganja.
Jeste li uspjeli razumijeti prethodni paragraf, ili vam riječ još uvijek odzvanja u glavi? Pokušajmo još jedan put:
Klasifikacija kancerogenosti nije informacija o riziku.
To zvuči možda nelogično. U današnjoj kulturi na sve tvari proglašene kancerogenima gleda se crno-bijelo. Ako je nešto kancerogeno, ako uzrokuje rak, koliko ima smisla gubiti vrijeme na analizu rizika? Zar ne bi trebali početi vrištati i bježati u smjeru suprotnom od onog gdje se nalazi taj agent smrti prije nego što nam dođe glave?
Stanite trenutak i razmislite o nečem intuitivnijem. Pretpostavite da pravite popis stvari od kojih bi se mogli ugušiti. Taj popis bi bio stvarno dug ako bi sadržavao sve što bi potencijalno mogli iskoristi da ugušite nekoga: komad bananine kore, jastuk, lizalicu, sarmu, WC papir, sve one igračke s naljepnicom "nije za djecu manju od tri godine" itd. U praksi, najveći uzročnik gušenja je voda, pa ipak na bočice vode ne stavljamo upozorenja "uzrokuje gušenje", a definitivno nitko pametan vam ne bi preporučio da ne uzimate vodu. Prednosti konzumiranja vode daleko nadilaze sve rizike koje s njom možete preuzeti.
Isto tako s IARC-ovim popisom. Sunčeva svjetlost jest kancerogena i nije vam pametno neumjereno se pržiti na plaži. No, ako se držite nekih jednostavnih pravila možete gotovo eliminirati štetne učinke, a u isto vrijeme uživati u pozitivnim učincima Sunca na svoje zdravlje i raspoloženje.
Informacija koja stvarno može pomoći
Zato prestanite instinktivno reagirati na strašenja kancerogenim agensima koji su navodno na svakom koraku. Ono što trebate su informacije koje možete upotrijebiti u svakodnevnom životu, a njih nije teško naći. IARC je izdao dvanaest preporuka pod imenom Europska pravila protiv raka. Evo mog prijevoda u skraćenom obliku, za više detalja posjetite njihov site:
Ne pušite.
Vaš dom i radno mjesto neka bude bez dima.
Održavajte zdravu tjelesnu težinu.
Budite fizički aktivni. Ne sjedite dugo.
Jedite zdravo.
Jedite žitarice, voće, povrće. Izbjegavajte visokokaloričnu hranu, slatka pića, procesirano meso i jako slana jela.
Pijte što možete manje alkohola.
Izbjegavajte previše sunca (pogotovo djeca).
Zaštitite se od kancerogenih tvari na radnom mjestu.
Misli se na određene kemijske spojeve koji se koriste u industriji, za koje se zna da uzrokuju rak.
Provjerite razinu radona u vašem domu.
Radon je prirodno radioaktivni plin koji izbija iz tla i nakuplja se u domovima.
Žene, dojite ako možete. Pazite na nadomjesnu terapiju hormonima.
Cijepite djecu protiv hepatitisa B i HPV-a.
Testirajte se na rak debelog crijeva, dojke i maternice.
Novo: rezultati!
Ako vas zanima što su drugi odgovorili na ovaj kviz, kao i dodatne detalje oko manje poznatih faktora rizika kod raka, pročitajte nastavak: Što mislimo da je kancerogeno?